1. skupina

25.04.2024

Představení skupiny

Na naší rodinné skupině žije sedm dívek. Dříve u nás bydleli i kluci, ale postupně odešli z DD, a tak jsme se stali dívčí rodinkou. Nejmladší z nás je osm let, pak máme slečny ve věku 13, 14 a 15 let, všechny zatím navštěvují základní školy, ale jedna z nich již míří v příštím roce na učební obor vlásenkář, maskér. Na skupině jsou také tři dospělé dívky, dvě z nich studují střední školu s maturitou, jedna učební obor cukrářka.

Jednička na prázdninách (2023)

Nebyly by to letní prázdniny, kdyby se první skupina nevydala vstříc zážitkům a poznávání jiných míst, nežli v Praze a Klánovicích. Nejdříve v červenci odjela skupina do jižních Čech, konkrétně Třeboňsko, Lipno nad Vltavou, Jindřichův Hradec a Rožmberk. Druhý výlet se uskutečnil tradičně na kolech, minulý rok to byly nádherné Lužické hory, letos neméně půvabné Kokořínsko. Sochař Václav Levý, vytvořil nádherné reliéfy vytesané do skal, některé v duchu národního obrození. Koupání, návštěvy památek,sport a letní radovánky, pro všechny z naší rodinky, to byly vydařené dovolené. Děkujeme našemu dětskému domovu, za finanční podporu.

Jan Hrabal, vychovatel


Léto jak má být (2021)

Léto a prázdniny bývají pro děti to nejlepší z celého roku. Nejinak je tomu u nás v dětském domově.
Děti z naší skupiny, strávily část prázdnin se svými rodinami, navštívily třeba Slapy nebo Vysoké Tatry.
Snažíme se, aby děti byly o prázdninách, pokud možno aktivní. Proto se každoročně vydáváme na kolech po koutech naší vlasti. Tentokrát to bylo Kokořínsko, kde jsme byli i minulý rok, a pro velký úspěch jsme tento kraj opět navštívili. Je tam stále co objevovat. Mělník, Mšeno a mnoho krásných vesnic s roubenými chalupami, lesy, skály, rybníky. No prostě nádhera. Nejinak tomu bylo na další dovolené v Posázaví u Zbýšovského rybníka, kam jsme vyjeli, jak jinak zase na kolech. Také zde nás čekalo mnoho zajímavých věcí. Rozhledna v Bohdanči u Zbraslavic, zámek Tupadly, zřícenina hradu Slavatů Chlum, sklárna Tasice, kde se natáčel legendární seriál "Synové a dcery Jakuba skláře", Číhošť,
kde se stal Číhošťský zázrak, kdy se během mše, několikrát po sobě pohnul kříž nad hlavním oltářem. Pan farář Toufar, byl za tento úkaz brutálně umučen STB, které ho obvinilo ze zosnování tohoto zázraku, kterým podkopával ideologii komunismu. Josef Toufar je nyní v procesu blahořečení.
Poslední prázdninovou akcí byly jižní Čechy, konkrétně mlýn u Protivína, kde jsme byli společně se čtvrtou skupinou. Nesmíme ještě opomenout letní tábory, jednodenní výlety nebo návštěvy koupaliště. Děti byly moc spokojené. Zkrátka super prázdniny.

Jan Hrabal, vychovatel 


Dovolené s jedničkou (2020)

První skupina měla ostatně jako každý rok bohaté prázdniny. To znamená, že děti zažily spousty krásných zážitků a viděly mnoho nového a neokoukaného. První dovolená proběhla ve sportovním duchu na kolech, kdy desítky kilometrů během pár dnů, ujela také nejmladší dívenka ze skupiny, ale i z celého dětského domova, které je teprve šest let. Žádná auta, ale jen kola a pěkně na těžko, děvčata z jedničky to zvládly bravurně. Našim cílem se stalo nádherné Kokořínsko - Máchův kraj, kterým protínají hned tři krajské hranice, konkrétně Libereckého, Ústeckého a Středočeského kraje. Dívky poznaly jen jejich okraje, ale to vůbec nevadí. Namátkou: Čertovy Hlavy, skalní reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého a dalších v jeskyni Klácelka, reliéf hada, jeskyně Harfenice a reliéfy ve skalách, vše od akademického sochaře Václava Levého. Dále Žabí jeskyně, jeskyně Mordloch, skalní útvar Sedm chlebů, skalní reliéf Krista a mnohé další. Především však hrady Kokořín, Slavín a Houska, které jsou ozdobou tohoto kraje. Bylo to moc prima.

Za první skupinu, Jan Hrabal, vychovatel.