2. skupina

29.07.2022

Představení skupiny

Naše skupina se v posledním období stabilizovala. Již dlouhou dobu pobývají na naší skupině dva bratři ve věku devět a jedenáct let. Starší dochází do základní školy a bojuje s matematikou, je ale velmi přátelský a mezi dětmi oblíbený. Mladší z obou bratrů navštěvuje také základní školu, kde má výborné výsledky. U nás na 2. skupině oba sdílejí jeden hezký pokojíček.

Další členkou skupiny je čtrnáctiletá slečna, která navštěvuje základní školu v Praze. Volný čas ráda tráví ve společnosti své kamarádky ze třetí skupiny.

Dále s námi na skupině žije třináctiletý chlapec, který je mimořádně sportovně nadaný.

Členem skupiny je také chlapec ve věku sedmnáct let. Studuje střední školu, která ho velmi baví, což se pozitivně promítá do prospěchu.

Letní dobrodružství v Bulharsku a Rumunsku!

Nezapomenutelné putování po balkánském poloostrově!

Letošní léto (červenec 2023) patřilo mezi ty nezapomenutelné! Skupiny 2, 3 a 7 z našeho dětského domova se vydaly na úžasnou cestu auty do Bulharska a Rumunska. Celých 14 dní jsme poznávali krásy balkánských zemí a zažívali nejedno dobrodružství.

Naše cesta vedla malebnými kulisami hlavních měst: Bratislavou s majestátním hradem, Budapeští s fascinujícím Parlamentem, Bělehradem s bohatou historií, Sofií s impozantní katedrálou Alexandra Něvského a Bukureští s Palácem Parlamentu (Ceaușescův palác). Celou dobu nás doprovázela řeka Dunaj, evropský veletok, která se stala naším průvodcem. Cestou jsme přespali v srbském Novém Sadu. Ráno jsme podnikli do města procházku a poznali zajímavou atmosféru tohoto historického sídla a hlavního města autonomní Vojvodiny. V Bulharsku jsme si užili koupání a relaxaci na slunečných plážích Černého moře a navštívili řadu měst včetně historického Sozopolu s jeho starým kostelem a venkovním divadlem. V Rumunsku jsme navštívili Constanțu, starobylé město s bohatou historií, a vydali se po stopách legendárního Draculy do zamlžených Transylvánských Alp, kde jsme spatřili jeho sídlo, majestátní hrad Bran, jehož tajemná atmosféra nám na dlouho utkví v paměti.

Během celého pobytu jsme byli ubytovaní v příjemných hotelích a penzionech (dokonce včetně velmi vítaného benefitu v podobě bazénu), kde jsme si odpočinuli po nabitých dnech plných poznávání a načerpali síly na další výlety. Zažili jsme spoustu zábavy, poznali nové přátele a vytvořili si vzpomínky, na které jen tak nezapomeneme.

Letního výletu do Bulharska a Rumunska se zúčastnilo celkem 23 osob z našeho domova. Pro všechny to byl jedinečný a obohacující zážitek, který jim pomohl rozvíjet jejich znalosti o světě, budovat přátelství a vytvářet nezapomenutelné vzpomínky.

Děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli a pomohli tak dětem prožít léto plné dobrodružství a poznání!


Výlet do Hluboké nad Vltavou

V sobotu 8.1. 2022 jsme podnikli první pořádný výlet v novém roce. Tentokrát jsme vyrazili do Hluboké nad Vltavou. Zde jsme měli možnost spatřit jeden z nejkrásnějších zámků v ČR v zimním hávu. Kromě zámku jsme si také prohlédli velmi zajímavou výstavu obrazů vystavených v galerii přímo v prostorách zámku.

Kromě zámku samotného jsme prošli ZOO v Hkuboké nad Vltavou, která nás překvapila svou velikostí, počtem živočichů, množstvím jednotlivých druhů, úrovní ubikací včetně tropických pavilonů a v neposlední řadě množstvím náštěvníků. Zoo byla rovněž velmi hezky osvětlená, což v kontextu zimy a poletujícího sněhu dodávalo místu zajímavou atmosféru.

Když jsme už byli takto daleko, nemohli jsme vynechat jednu z nejvýznamnějších staveb ČR, tedy JE Temelín. Elektrárnu jsme navštívili navíc v době rozjitřené atmosféry v souvislosti s probíhající energetickou krizí a diskuzemi ohledně zařazení jaderných zdrojů mezi obnovitelné zdroje, což nám dalo prostor k zajímavé edukační a diskuzní chvilce na toto téma.


Dobrodružství na Balkáně!

Skupiny 2, 3 a 7 z našeho dětského domova se v létě 2021 vydaly na úžasnou 21denní cestu po Balkáně! Celkem 23 statečných cestovatelů se vydalo na cestu třemi auty a prozkoumalo krásy Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a Albánie.

Chorvatsko nás uchvátilo svými úchvatnými přírodními krásami. Navštívili jsme Plitvická jezera, kde jsme se kochali kaskádovitými jezírky a vodopády. Trajektem jsme se vydali na ostrov Hvar, kde jsme si užili sluneční paprsky na plážích a prozkoumali malebné uličky starého města. V Dubrovníku jsme se procházeli po impozantních hradbách a vnímali bohatou historii tohoto historického města. Sjetí řeky Cetiny na raftech nám přineslo adrenalin a zábavu.

V Černé Hoře jsme se kochali panoramatickými výhledy z trajektu plujícího Kotorskou zátokou. Nechybělo ani koupání na krásné pláži Jaz Beach, kde jsme si užívali moře a slunce.

Albánie nás okouzlila malebným Skadarským jezerem a starobylým městem Durres. Prošli jsme se po historických uličkách, ochutnali speciality místní kuchyně a nasáli atmosféru této jedinečné země.

Během 21 dní jsme spali na 13 různých místech, zažili nespočet dobrodružství a vytvořili si vzpomínky, na které jen tak nezapomeneme. Cesta po Balkáně nám ukázala krásu a rozmanitost této oblasti a pomohla nám rozvíjet naše znalosti o světě a budovat přátelství.

--------------

Za hranicemi poznání:

Cesta po Balkáně nebyla jen o poznávání krásných památek a malebných zákoutí. Děti si vyzkoušely i nejrůznější aktivity, které jim pomohly překonat samy sebe a rozvíjet své dovednosti.

Cesta nebyla bez překážek. Děti se musely vypořádat s horkým počasím, únavou z dlouhého cestování a občas i s jazykovou bariérou. Naučily se ale pracovat v týmu, vzájemně si pomáhat a s trochou humoru překonávat i ty nejnáročnější situace. Díky tomu se staly odolnějšími, sebevědomějšími a posílily své sociální dovednosti.

Vzpomínky, které vydrží:

Letní výlet po Balkáně se stal pro všechny zúčastněné nezapomenutelným zážitkem. Děti si odnesly domů nejen krásné vzpomínky na úchvatné scenérie a fascinující památky, ale i cenné zkušenosti a poznatky, které jim pomohou v jejich dalším životě. Naučily se vnímat a respektovat různé kultury, rozvíjet své dovednosti a překonávat překážky. Zároveň si vybudovaly pevná přátelství a posílily vzájemné pouto s pedagogickým doprovodem.

Děkujeme všem, kteří se na této akci podíleli a pomohli tak dětem prožít nezapomenutelné léto plné poznání a zážitků!Výlet do Českého Krumlova

V květnu 2021 jsme navštívili Český Krumlov, jeden z nejvýznamnějších cílů zahraničních turistů v ČR. Český Krumlov se řadí mezi nejkrásnější města v České republice, Evropě i na světě. Město a zámek se v roce 1992 dokonce zařadily na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví - UNESCO.

Prošli jsme si historické centrum, prošli se kolem Vltavy a nakonec jsme navštívili restauraci i cukrárnu.


Výlet do Kutné Hory

V přípravě...