FK Klánovice

5.2.2011

FK Klánovice Naše děti v barvách klánovického fotbalového týmu.

 

 

 

 

 

Historie klubu od roku 1909

Organizovaný fotbal v Klánovicích vznikl v roce 1909. Po celou dobu trvání nelze hovořit o trvalé činnosti oddílu, protože v průběhu existence došlo k dvojímu přerušení činnosti a posléze k opětovnému zahájení účinkování klubu v soutěžích. V podstatě lze hovořit o čtyřech základních obdobích klánovické kopané. 

1/ První období je období vzniku, trvající od r. 1909 do r. 1928, přerušené v r. 1914 v důsledku vypuknutí 1. světové války. Podle svědectví pamětníků klub vyvíjel svoji činnost několik let i v poválečném období a zanikl pravděpodobně kolem roku 1928. V roce 1909 se rozhodla parta mladých lidí hrát fotbal organizovaně a založila sportovní klub S.K. Klánovice. Předsedou klubu a kapitánem byl Josef Žák. Jako hřiště sloužila louka pronajatá obcí vlevo od restaurace Urania (dnešní Beseda). Základní barvou klubu byla zeleno-bílá. Dresy zelené se svislými bílými pruhy, trenýrky černé a stulpny zelenobílé.
Zápasy byly pouze přátelské, do soutěže klub přihlášen nebyl. Činnost tohoto klubu byla přerušena vypuknutím 1. světové války v r. 1914. Po skončení 1. světové války byla obnovena činnost sdružení SK Klánovice v roce 1919. Hřiště bylo postaveno v místech, kde je dnes areál pro výcvik psů. V roce 1923 bylo hřiště umístěno do středu Klánovic na pozemku ohraničeném dnes ulicemi K rukavičkárně, SK Neumanna a Durišovou. Klubová barva byla zelenobílá, dresy svisle pruhované. Jedinou výjimkou byl kapitán s dresem příčně pruhovaném. Činnost SK zanikla v roce 1928 odchodem hráčů do sousedních obcí.

2/ V květnu 1932 byl založen Atletický fotbalový klub Klánovice, krátce zvaný AFK. Mužstvo bylo zpočátku sestaveno převážně z mimoklánovických hráčů. Hřiště bylo vyměřeno stavitelem Honzíkem v místech, kde ukončil svoji činnost první klánovický SK. Jako kabiny byly pronajaty dvě místnosti v areálu hotelu Praha. Základní barva dresů byla zelenobílá, svisle pruhovaná. Z této doby se zachovala klubová ručně vyšívaná vlajka, která se zachovala dodnes a je umístěna v klubovně dnešního klubu. Mužstvo AFK bylo přihlášeno do soutěže na podzim roku 1932 do V. třídy Středočeské župy. V roce 1935 postoupilo AFK do II.třídy. V této době měl klub i družstvo žáků a staré pány "Old boys". AFK se díky nedostatku financí rozpadl na počátku roku 1938.

3/ SK Klánovice později TJ Sokol Klánovice, oddíl kopané, byl založen roku 1940. Hlavním iniciátorem založení klubu byl p.Václav Křížek, majitel řeznictví. Peníze na založení a samotný chod klubu byly získány veřejnou sbírkou. Ustavující schůze klubu se konala 1.9.1940 v restauraci Praha (dnes filmová škola). I přes záporný postoj tehdejšího obecního úřadu, byl obcí udělen souhlas k činnosti SK. Základní klubovou barvou byla barva černo-bílá. Hrálo se na renovovaném hřišti po předešlém klubu AFK. Mužstvo bylo přihlášeno do soutěže Českobrodské župy, oddělení C. V tomto období účinkovala družstva dospělých 1.A + 1.B a družstvo "Old boys". Na hřiště se docházelo přes obec, protože šatny byly v restauraci U Patočků (dnešní pošta). Teprve v roce 1945 byly postaveny formou brigády nové dřevěné kabiny přímo na hřišti. V roce 1943 byl SK přeřazen do pražské III. třídy oddělení C. Na podzim r. 1943 byl poprvé v historii přihlášen do soutěže dorost. Po Únoru 1948 změnil klub název na TJ Sokol Klánovice. V roce 1951 byl pozemek, na kterém bylo hřiště umístěno, prodán. Nové místo bylo vymezeno na poli u rybníka na konci Klánovic. Na podzim 1951 se na tomto místě začala budovat nová hrací plocha. Oddíl, ač byl rok bez hřiště, činnost nepřerušil a domácí zápasy odehrál na pronajatém hřišti sousedních Šestajovic. V roce 1955 byla znovu zahájena činnost mládežnických družstev. Byla rozvinuta široká spolupráce se ZDŠ Klánovice a se SVVŠ Horní Počernice. Od roku 1967 postupovalo „A" družstvo dospělých až do pražské I.A třídy. Za veliké podpory MNV se postupně zvelebilo hřiště, vybavily kabiny a vybudovalo sociální zařízení a sprchy. Hřiště bylo oploceno a v prostoru u lesa byla postavena tribuna. Oddíl kopané v tomto období disponoval čtyřmi mužstvy: žáky, dorostem, IA +IB dospělých.

4/ V roce 1995 se od tělovýchovné jednoty TJ Sokol Klánovice osamostatňuje fotbalový klub jako občanské sdružení pod oficiálním názvem FK Klánovice. Tato skutečnost se ukázala potřebnou s ohledem na vzrůstající soběstačnost jednotlivých oddílů TJ v době rozvoje soukromého podnikání. Nebylo možné udržet a finančně dotovat TJ jako celek. Od tohoto roku vystupuje FK jako samostatně hospodařící subjekt. 

www.fkklanovice.cz

Kontakt:
FK Klánovice, o.s.
V Jehličině 391
190 14 Praha 9 - Klánovice

číslo účtu: 247 208 399 / 0800

předseda: Jan Marek 
tajemník: Ivan Kusák 
sekretář: Alena Royston, mail: alena_royston@orchard.cz
členové výboru: Alena Royston, Jan Silovský, Tomáš Svoboda
správce: Josef Horáček, mobil 602 885 065
nábor dětí: Alena Nejedlá, mobil 602 774 668


 

Autor: Ing. Vladislav Sloup   |   Sekce: Sponzoři | Spolupracujeme   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Líbí se Vám naše webové stránky?

5% (151)

7% (231)

87% (2628)


DĚTSKÝ DOMOV KLÁNOVICE

 

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022 | Designed by queue s.r.o.

© 2022 DD Klánovice