Výlet za poznáním - Budweiser Budvar

26.8.2011

Výlet za poznáním - Budweiser Budvar Fotografie z expozic Budějovického Budvaru. Díky ochotě vedení společnosti jsme měli vstup zajištěn zcela zdarma. Prohlídku jsme si opravdu užili a velmi děkujeme za vstřícnost.

Multimediální expozice s názvem Příběh budějovického piva je součástí Návštěvnického centra Budějovického Budvaru, n. p., které bylo otevřeno v dubnu 2005. Expozice barvitě vykresluje dějiny pivovarnictví v Českých Budějovicích.

Prohlídka začíná velkoplošnou projekcí výroby piva uvnitř měděné varné pánve a pokračuje virtuálním výletem v kleci těžebního výtahu do hloubky 300 metrů, ve které leží zdroj unikátní vody pro výrobu piva Budweiser Budvar. Následující historický sál přenese návštěvníky do roku 1265, kdy bylo založeno město České Budějovice a zároveň začala tradice vaření piva v tomto městě. Další zastávkou je goticko-renesanční srub, ve kterém se nachází expozice středověkého pivovarnictví.

Vliv techniky na rozvoj pivovarnictví ukazuje sál průmyslového věku, ve kterém se návštěvníci seznámí také se založením Českého akciového pivovaru, přímého předchůdce dnešního Budějovického Budvaru. Sál 20. století popisuje klíčové okamžiky v historii Budějovického Budvaru. Výstava je zakončena ukázkami úspěchů piva Budweiser Budvar ve světě a humorným 3D filmem o původu a originalitě piva Budweiser Budvar.


Varná Pánev

Ojedinělá panoramatická projekce po obvodu vnitřního pláště varné pánve vás obklopí a uvede do světa výroby piva Budweiser Budvar. Umělecky ztvárněný dokument krok za krokem odkrývá zázrak zrození našeho ležáku od vyklíčení zrna sladovnického ječmene až po načepování piva do oroseného půllitru. Originální tuzemské suroviny, nejkvalitnější moravský slad a žatecký chmel, stejně jako tradice a staleté zkušenosti budějovických sládků spojené s poctivou prací – tak vzniká pivo nenapodobitelné chuti a kvality.


Artézská studna

Cesta do středu Země jako podle dobrodružné knihy. Máte skvělou možnost podniknout neobvyklý virtuální výlet 300 metrů hluboko pod zemský povrch. V kleci těžebního výtahu se podíváte ke zdroji vysoce kvalitní hlubinné vody, ze které vaříme veškerá piva v našem pivovaru. Můžete přitom pozorovat sled, složení a mocnost zemských vrstev, pod kterými se skrývá jedinečná, tisíce let stará voda. Zážitek, který stojí za to.


Založení města České Budějovice

Založení města na jihu českého království bylo výrazem svrchovanosti královské moci. Město, které mělo odolávat tlaku domácí šlechty i zahraničnímu nepříteli, muselo mít pevné hradby a stabilní hospodářské základy. Právo vařit pivo náleželo k těm nejvýznamnějším hospodářským privilegiím. V prostorové filmové projekci město České Budějovice během roku 1265 zakládá a práva mu uděluje Přemysl Otakar II., český král, zvaný železný a zlatý.

Archeologické nálezyArcheologické nálezy z 13. století dokládají, že pivo bylo součástí každodenního života obyvatel města České Budějovice (Budweis). Nejde jen o džbány na pivo, odlivky ze kterých se pivo pilo, ale i o fragmenty dřevěného pivovarnického nářadí. Předměty zapůjčilo Jihočeské muzeum.

Hologram královské korunyHologram královské koruny Přemysla Otakara II. s atmosférou tajemna a dávné minulosti.


Měšťanský dům

V dobovém interiéru domu českobudějovického právovárečného měšťana se dozvíte o várečném právu ve městě. Ve velkoplošné projekci se odvíjí obraz života v domě na přelomu 16. a 17. století. Zatímco obytné patro domu dává nahlédnout do soukromí rodiny, v přízemí se otevírá šenk, v němž se čepuje pivo uvařené samotným měšťanem. Popít přichází sousedé i obchodníci.

Maketa varné pánve
V podobných pánvích se po mnoho let – prakticky až do 18. století – vařilo pivo. Pánve bývaly i větší, mohly mít také čtvercový nebo obdélníkový půdorys. Často se jednalo o jediné kovové zařízení pivovaru.

Pijácké nádoby
Pijácké nádoby většinou odrážely sociální původ svých majitelů. Proto můžeme vedle krásných a zdobných cínových konvic a pohárů spatřit i obyčejné poháry hliněné. Jak říkají pijáci: „Důležité je, aby pohár měl dno.“ Předměty zapůjčilo Jihočeské muzeum.

Měrky na pivo
Městská rada pravidelně kontrolovala nepoctivé hostinské. Prověřovala nejen kvalitu, ale i množství (míru) podávaného piva. K tomu jí sloužily úředně ocejchované měrky. Vystavené exponáty pochází z 19. století.


Budějovický Budvar v běhu času

Dynamické 20. století mělo zásadní vliv na českobudějovické pivovarnictví. Pivovar Budvar dokázal překonat období světových válek i 40 let budování socialismu. Na přelomu tisíciletí se podařilo objem výroby ztrojnásobit a proměnit Budějovický Budvar v jeden z nejmodernějších pivovarů v Evropě.

Známkoprávní spory
Bezmála sto let vede pivovar známkoprávní spory s americkým gigantem, společností Anheuser-Busch. Tento spor v mnohém připomíná boj Davida s Goliášem. Originalita budějovického piva je však nesporná a pro pivovar Budějovický Budvar proto končí převážná většina sporů vítězně.

Spolkový hostinec
Píše se rok 1914 a v Českých Budějovicích probíhá Matiční slavnost, velká událost pro zdejší české spolky. Je však násilně přerušena. Na následníka rakousko-uherského trůnu, arcivévodu Ferdinanda d’Este, byl v Sarajevu spáchán atentát. Do dramatických událostí nahlédnete oknem hostince!

Běh času
Celé 20. století v časové zkratce proběhne souběžně na třech velkých plazmových obrazovkách. Spojí se tak světové dějiny versus české a ty pivovarské - českobudějovické.


Stargate
Hvězdnou bránou prostoupíte z historie do žhavé současnosti i blízké budoucnosti. Vznášíte se prostorem a pod vámi proudí řeka piva. Vlévá se do světových metropolí, které si podmaňuje náš jedinečný ležák.

 

Budweiser 3D Cinema
Pohodlně se usaďte do sedaček a zhlédněte napínavý detektivní příběh s nadsázkou uvádějící do sporu o originalitu budějovického piva. Trojrozměrné pátrání vyžaduje nasazení nezbytných 3D brýlí pro umocnění fantastického zážitku se šťastným koncem.

 


Kontakt:

Návštěvnické centrum
Karolíny Světlé 4, 370 21 České Budějovice
Tel.: +420 387 705 341
       +420 387 705 344
Fax: +420 387 313 325
E-mail: gastro@budvar.cz

 

 

 

 

Autor: Ing. Vladislav Sloup   |   Sekce: Společné akce | Fotogalerie   |   Tisk   |   Poslat článek známému

1.

1.

Velikost: 56 kB

2.

2.

Velikost: 25 kB

3.

3.

Velikost: 51 kB

4.

4.

Velikost: 41 kB

5.

5.

Velikost: 41 kB

6.

6.

Velikost: 50 kB

7.

7.

Velikost: 37 kB

8.

8.

Velikost: 41 kB

9.

9.

Velikost: 61 kB

10.

10.

Velikost: 60 kB

11.

11.

Velikost: 49 kB

12.

12.

Velikost: 35 kB

13.

13.

Velikost: 63 kB

14.

14.

Velikost: 54 kB

15.

15.

Velikost: 65 kB

16.

16.

Velikost: 47 kB

17.

17.

Velikost: 42 kB

18.

18.

Velikost: 49 kB

Líbí se Vám naše webové stránky?

5% (151)

7% (231)

87% (2628)


DĚTSKÝ DOMOV KLÁNOVICE

 

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022 | Designed by queue s.r.o.

© 2022 DD Klánovice