Úvaha – JAK MĚ ZASÁHLA KORONAVIROVÁ PANDEMIE?

22.12.2020

Občas se mě novináři vyptávají, jaké je to žít v dětském domově v době pandemie koronaviru, jak jsme to vše zvládli a co děti... Myslím, že lépe než já to vyjádřila naše Maruška, která vyhrála 2. místo v literární soutěži a která souhlasila se zveřejněním své úvahy na našem webu. Je to od ní hezký vánoční dárek k zamyšlení nám všem. Dana Kuchtová, ředitelka Dětského domova Klánovice

 

Úvaha – JAK MĚ ZASÁHLA KORONAVIROVÁ PANDEMIE?

 

V poslední době jsem často přemýšlela nad tím, jak mi Covid-19 změnil život a moje pocity jsou různé. Jsou negativní, ale zároveň pozitivní.

Začala bych karanténou, která díky tomuto viru vznikla.

Nejprve jsem byla opravdu šťastná, jelikož jsem měla osobní problémy ve škole a měla jsem nelehké období, a tak se tato nečekaná situace pro mě stala spásou. Byla jsem ráda, že všechny povinnosti do školy můžu plnit z pohodlí domova, přičemž se mi rapidně zlepšil průměr. Navíc jsem se uklidnila z mé psychické stránky, což pro mě bylo dost důležité. Zároveň jsem se více seznámila s lidmi, s kterými žiji v dětském domově už rok a půl, v tu dobu to byl pouze rok, takže jsem pochopila více jejich osobnosti za půl roku, než-li za rok a to právě díky karanténě. Zažila jsem s nimi spousty různých dobrých, ale převážně špatných pocitů, nálad a stavů, za které jsem ráda.

Asi si teď říkáte: ,,Proč je za to ráda?“

Má to jeden prostý důvod a to je ten, že mi to něco dalo.

Dalo mi to zkušenosti a taky vzpomínky, které s námi zůstávají napořád.

Kdyby nenastala tato nepříjemná situace, neuvědomila bych si tolik důležitých věcí a faktů a nevážila bych si všech těch maličkostí, co mám, a které můžu. Také jsem si uvědomila pravou váhu mých blízkých a začala jsem si vážit toho všeho, co jsem mohla před karanténou a to bylo převážně navštěvování rodiny a mé nejlepší kamarádky. Když jste celý den zalezlý doma a zrovna nemáte nic důležitého na práci, začnete přemýšlet a napadají Vás opravdu různé věci, v mém případě většinou hluboká témata. Nechci tu rozebírat vše, jelikož některá témata jsou více osobní, ale např. jsem začala přemýšlet nad posmrtným životem a napadaly mě otázky jako: Existuje posmrtný život? Pokud ano, jak asi vypadá? Pokud ne, tak co tedy bude? Bude jen černé, nebo bílé prázdno? Nebo budeme v jedné obří místnosti do té doby, než se zpytujeme za své hříchy a budeme hodnotit to, co se stalo, přemýšlet o tom a uvažovat, jestli to bylo dobré či špatné? Nebo prostě půjdeme do nebe, nebo pekla?

To jsou všechno otázky, na které neznám odpověď, ale mohu o nich uvažovat. Klidně bych už začala, ale to není téma mé dnešní úvahy.

Dále jsem začala přemýšlet o tom, jaký by byl můj život, kdyby se tu nikdy koronavirus neobjevil. Podle mě by bylo úplně všechno jinak. Nejspíš bych ani neprošla devátou třídu a můj život byl “jel“ ve stejném stereotypu pořád dokola, což podle mě nemá žádný význam, každý by si měl procházet změnami, vzestupy a pády, jen tak z nás může růst člověk, který je připraven do života dospělého člověka, protože podle mě nejsme dospělí jakmile nám padne číslo 18, pro mě je to jen číslo, dospělí jsme tehdy, až pochopíme, co je opravdu důležité a čemu máme dávat přednost.

Takže abych to shrnula, tak koronavirus mi život změnil opravdu hodně a jsem za to velice ráda, nevzal mi vůbec nic, naopak mi toho hodně dal.

A tímto bych chtěla ukončit mou úvahu na téma: JAK MI KORONAVIRUS ZMĚNIL ŽIVOT

 

Děkuji za Vaší pozornost a doufám, že se Vám má úvaha líbila!

 

S pozdravem a přáním hezkého prožití vánočních svátků a štěstím do Nového roku

                                                                  Marie, 16 let

 

Líbí se Vám naše webové stránky?

5% (151)

7% (231)

87% (2628)


DĚTSKÝ DOMOV KLÁNOVICE

 

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022 | Designed by queue s.r.o.

© 2022 DD Klánovice