Radkovy štíří jedenáctiny

20.11.2012

Radkovy štíří jedenáctiny V našem domově jsou oslavy narozenin dětí v popředí zájmu. Obvykle nechybí bohaté občerstvení, dárky a spousta gratulantů.

Oslava je pořádána přímo na rodinné skupině, ve společné jídelně nebo na zahradě. O místě a podobě oslavy spolurozhoduje oslavenec, někdy se na výslovné přání oslavence neslaví vůbec, i to se stává. Radek překvapil s nápadem oslavit své narozeniny s naší 4. skupinou u mě na chalupě v jižních Čechách v Domaníně u Třeboně.


Jak podržet  Štíra

S tetou Naďou jsme našli šikovný termín, zamluvili transportéra, objednali dort, koupili dárky a vše naplánovali. Kamila dala sice přednost víkendovému pobytu u mámy, ale ostatní děti si svůj program upravily tak, aby na oslavu mohly jet.  A Radek zase překvapil, oslavu prý nechce, protože nechce, dejte dárky…. Vlastně ani moc nepřekvapil, vloni to bylo podobné. To jsou ta naše „zlatíčka“, zraněná, nedůvěřivá, kopající, fňukající, citově vyprahlá. Inu, stačilo Radkovi naplánovat s přísným strýcem zazimování zahrady na jiné skupině a na výlet s oslavou pozvat místo Radka jiného chlapce, kterého nemá rád a se kterým se často pere, a Radek opět změnil názor a vlastního nápadu se nakonec aktivně zúčastnil. 


Nikdy dopředu nevíte, co děti nadchne
 
Vyjeli jsme v sobotu a už v autě byla nálada výborná, nákup v Táboře, krátká procházka po Třeboni a šup na slavnostní oběd do Zámecké restaurace k velkému stolu vedle obrovského zrcadla. Zatímco Marie se při jídle nemohla na sebe v zrcadle dívat a raději si přesedla, nejstarší Dan byl jak u vytržení. Stále se všelijak natáčel, aby co nejvíce uspokojil své ego a potvrdil si oprávněnost výdajů do různých triček, tužidel a krémů. Dokonce si objednal místo limonády kávu se šlehačkou, aby v zrcadle lépe vypadal. Odpoledne jsem sehnal od souseda psa na venčení a kočka přiběhla sama, zatápělo se v kamnech a kotli, děti měly o zábavu postaráno. Před soumrakem jsme stihli ještě na dvorku zmoštovat poslední jablka. Přestože sběr jablek, vykrajování, mytí, ruční krouhání a lisování jsme pojali spíše naučně a výchovně, strašně jsme se u toho nasmáli, až nás sousedi podezírali z úplně jiné činnosti. Večer gradoval, užili jsme si vyprávění, předání dárků, odpálení rachejtlí, ťukání skleniček, pojídání chlebíčků a dortu. Ti starší pokračovali návštěvou Českých Budějovic.


Nedělní slastné sledování filmů a  facebookování 

 Nedělní lenošení v posteli bylo přerušeno štípáním dřeva a procházkou. Následovala sauna, sprcha a hups zase pod deku. Pobyt na venkově jsme uzavřeli pozdním obědem. Většina dětí v autě odpadla únavou, dovezli jsme spokojené a čisté děti, snad jim to chvíli vydrží, aby mohly o trochu úspěšněji prokráčet další kousek často komplikované cesty.

Martin Kolík, vychovatel
Autor: Ing. Vladislav Sloup   |   Sekce: Archiv   |   Tisk   |   Poslat článek známému

1.

1.

Velikost: 96 kB

Líbí se Vám naše webové stránky?

4% (144)

7% (231)

87% (2622)


DĚTSKÝ DOMOV KLÁNOVICE

 

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022 | Designed by queue s.r.o.

© 2022 DD Klánovice