Prázdniny na 1. skupině

5.7.2018

Prázdniny na 1. skupině Tak nám začínají zase prázdniny a zatímco kolegové ve školách mají zasloužený dvouměsíční oddych, u nás vychovatelů v dětských domovech, je to jiné.

Přestože se také těšíme na konec školního roku, neboť naše dítka nám dávají v jeho průběhu dost zabrat, začínají nám ale další starosti, a to jaký program pro děti během prázdnin přichystat. Vše ostatní zůstává při starém, jenom školy nám nezabírají tolik času. O to více ho pak můžeme věnovat dětem. I ony si odpočinou od běžných povinností a můžeme se všichni vydat vstříc prázdninovým dobrodružstvím.
Abychom si my vychovatelé mohli vybrat dovolenou, je třeba našim děckám naplánovat alespoň jeden společný tábor a pak individuálně případně další, ale to již vybírá každá rodinná skupina podle zájmu dětí v různých vhodných termínech od týdnu až po ten nejdelší třítýdenní. Jedná se již o běžné tábory v nabídce. V jednom se jistě lišíme od rodičů, poněvadž ty většinou pokud jsou děti na táborech, dovolenou nevybírají, nýbrž pilně pracují, neboť kdo může mít celé léto dovolenou. Od nás šestnáct dětí odjelo hned na první turnus táborů, některé z nich opakovaně na tentýž. "Hele jede i Miky" zvolá jeden z našich chlapců před autobusem, který je odveze na dva týdny do Krkonoš. Chlapec ho letmo pozdraví a dál poslouchá pokyny od maminky. Snad na nic nezapomněli. Pak nám děti během prázdnin odjíždějí ke svým rodinám, byť se v nich stalo něco, co se stát nemělo, často rodiče ba i prarodiče se těší na společně strávené letní dny. Třeba jedna dívka bude velkou část prázdnin s babičkou na chatě, další pojedou na dovolenou s maminkou do zahraničí a tak by se mohlo v příkladech dále pokračovat. Děti mají rovněž hostitelské rodiny, které se s nimi sžily, pomáhají jim v mnoha věcech během školního roku, jezdí společně na víkendy, dovolené a předávají děckám cenné zkušenosti, jak má rodina dobře fungovat. Dospělé děti odjedou třeba ke kamarádům, další chodí pravidelně na brigády nebo odjedou studovat jazyky do zahraničí.
Zbylý čas musíme dětem naplnit a postarat se o ně. Samozřejmě je neochudíme o společné dovolené, které si děti rádi užijí. Je to moc přínosné pro obě strany, jsme na jedné lodi, vyjdou více na povrch klady a zápory, minimálně po dobu dovolené se všichni stanou přáteli táhnoucími za jeden provaz. Zažije se také spousta srandy, ať už je to u moře nebo třeba na kolech v kempu. Prázdniny mají opravdu svůj půvab a na zážitky z nich pak všichni dlouho vzpomínáme.
Připomíná to alespoň trochu léto ve Vaší rodině? Jestli ano, tak jsme moc rádi, protože se všichni snažíme o nefalšovanou rodinnou atmosféru, bez umělých prvků ústavních zařízeních. Že to ještě neplatí ve všech dětských domovech nás upřímně mrzí, avšak pevně doufáme, že ten náš jde správnou cestou.
 
Jan Hrabal, vychovatel
 
 

Autor: Ing. Vladislav Sloup   |   Sekce: Archiv   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Líbí se Vám naše webové stránky?

4% (136)

7% (230)

87% (2620)


DĚTSKÝ DOMOV KLÁNOVICE

 

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022 | Designed by queue s.r.o.

© 2022 DD Klánovice