Dětská redakce Zámečku působila v Open Gate

13.4.2014

Dětská redakce Zámečku působila v Open Gate ...Dovolte mi, prosím, abych Vás informoval o uplynulém víkendu s dětskou redakcí Zámečku v areálu prestižní školy Open Gate. Nejprve několika slovy: Parádně jsme si to užili.

 

  

Třetí sraz dětské redakce po sobě jsme zorganizovali pro Prahu, střední, jižní, východní Čechy a Vysočinu. Pro velký zájem jsme přibrali ještě Brno-Dagmar a Mikulov.

Dáváme najevo, že novinařina nemusí být jen práce, ale i pořádná dávka legrace. To je pro naše srazy tak typické. Open Gate School nám umožnila poznat kolejní typ jednoho z nejvýznamnějších gymnázií v republice - relax v bazénu, hospodářský statek s mnoha zvířaty a rovněž sportovní vyžití. Spali jsme ve dvoulůžkových pokojích s vlastní toaletou a koupelnou. K tomu nám moc dobře vařili.

Každý den jsme se věnovali žurnalistickým dílnám. Zámečkovská klasika: Jak napsat zprávu, reportáž, jak vyfotit nějaký objekt, přičemž mnozí se dozvěděli, že "středová kompozice" není zrovna "zlatý řez". Řekli jsme si, o čem psát do Zámečku a proč je důležité o tom napsat. Dále jsme zmínili aktuální kauzu DDŠ Králíky. Děti ve dvou skupinách rozebraly téma útěků ze zařízení a následně měly přijít na vhodné řešení (jak zamezit útěkům) z pozice ředitele domova nebo ministra školství, pokud by takovou pravomocí disponovaly.

V rámci programu jsme přivítali dva speciální hosty - Martina Lněničku, ředitele DD Dolní Počernice a Aleše Bureše, ředitele DDŠ Býchory. Dolno-počernický a býchorský domov fungují příkladně. Snaží se dokázat, že jde spoustu věcí dělat i jinak, a že to dětem pomáhá.

V jednom případě nejsou v domově noční vychovatelky, kuchařky a uklízečky. Kluci a holky se maximálně podílejí na vedení domácnosti, sami si hospodaří. Nikdo za ně nic nedělá.

V druhém případě děti v domově pečují o celé hospodářství a prožívají na vlastní kůži, co znamená se "o někoho starat". Mají koně, ovce, kozy, psa, osla a další zvířata. Děti jsou zapojeny do různých projektů, jejichž cílem je propojit děti z domova a běžných rodin. Domov si velmi zakládá na tom, aby děti poznaly život takový, jaký doopravdy je.

Oba domovy spojuje kromě uvedeného ještě jejich otevřenost vůči veřejnosti. Uvědomují si, že čím otevřenější prostředí, tím líp pro děti...

V další části zahrála kapela "Babická rychta" v prostorách místní kavárny. Celkový dojem nemusel být tak špatný, i když kapelníci nuceně improvizovali. Po mini koncertu jsme besedovali s představiteli kapely Radkem, Kubou a Pedrem. Jejich příběhy vyzněly moc zajímavě. Radek vyrostl v DD Česká Lípa a nyní studuje vysokou školu. Je to velmi aktivní dobrovolník. Hraje s kapelou Mimosféry, se kterou navštěvuje domovy. Kuba hraje na klávesy a s Radkem spolupracuje v Mimosférách. Pedro nyní pracuje ve Středisku výchovné péče při DDÚ Praha 4. Pedrovo dětství s mámou a tátou nevypadalo idylicky. V nejtěžších momentech života mu rodina vlastně nepomohla a postarala se, aby Pedro odešel od rodičů ještě jako nezletilý. Na své vlastní nohy se musel postavit sám bez cizí pomoci. Některé děti debata s ním hodně oslovila.

Chtěl bych poděkoval všem dětem z domovů, které do Open Gate přijely. Věřím, že se nám podaří podobnou akci zopakovat.

Za sebe jsem upřímně rád, že s těmito dětmi mohu spolupracovat a s jejich pomocí rozvíjet myšlenku aktivit dětské redakce Zámečku!

 

Srdečně Vám děkuji.

S přáním všeho dobrého,

 

 Miloš Nguyen

vedoucí dětské redakce Zámečku
více na http://www.zamecek.net/cs
Autor: Ing. Vladislav Sloup   |   Sekce: Archiv   |   Tisk   |   Poslat článek známému

1.

1.

Velikost: 64 kB

2.

2.

Velikost: 38 kB

3.

3.

Velikost: 59 kB

4.

4.

Velikost: 57 kB

Líbí se Vám naše webové stránky?

5% (154)

7% (232)

87% (2636)


DĚTSKÝ DOMOV KLÁNOVICE

 

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2022 | Designed by queue s.r.o.

© 2022 DD Klánovice